Chupacabras

Chupacabras
Rodzaj muzyki:
Miasto:
Kraków
Utworów:
7
Oglądany:
1009 razy
Założenie konta:
22 lipca 2010
Ostatnia aktualizacja:
3 września 2012
Krakowski zespół, którego skład tworzą muzycy niezależnej sceny rockowej, wywodzący się z takich grup jak ID, BANDOG, DE PRESS, PRL.

Krakowski zespół CHUPACABRAS powstał w 2003 roku z inicjatywy Pazura (wokal) i Łańcucha (gitara), członków nie istniejącej już punkrockowej formacji ID. Oprócz nich, do nowego projektu dołączyli – Novaczek (gitara) i Dzida (bass) – obaj ze ska-corowego Bandoga oraz Mały (DePress, PRL), który grał zarówno w Idzie, jak i w Bandogu.
Nowy skład utworzyli zatem muzycy wywodzący się z dwóch czadowych i niezwykle popularnych w latach 90. krakowskich kapel. Gdy kilka lat temu oba zespoły zawiesiły działalność, wydawało się, że nic nie wskrzesi ich ducha. Stało się jednak inaczej. Powstał zespół wolny od ideologicznych obciążeń i ograniczeń, a co więcej, pozbawiony „politycznej poprawności i inklinacji do bezmyślnego klepania banałów”. Postanowił działać na własnych zasadach w myśl punkowego hasła: „Myśl sam i rób sam”.

W 2004 r. jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty, zespół dostał wyróżnienie na Festiwalu Rockowym w Węgorzewie. W tym czasie jeden z utworów Chupacabras pt. „Czarny Pan”
został umieszczony na kompilacji, dołączonej do jednego z numerów magazynu „Lampa”.

W 2006 r. nakładem wydawnictwa Mystic Production ukazał się debiutancki album zespołu pt. „Chupacabras”. Płyta zyskała bardzo pochlebne recenzje w muzycznych periodykach (m.in. Teraz Rock, Machina oraz w wydawnictwach niezależnych). Na albumie gościnnie wystąpił Marcin Świetlicki, który napisał i wykonał utwór „Dlatego, że mnie nie chcesz”.
Do jednego z utworów pt. „You never know” powstał animowany clip, który był „teledyskiem tygodnia” w portalu interia.pl oraz pojawił się m.in. w rotacji MTV.

W 2007 r., na zaproszenie Jurka Owsiaka zespół wystąpił na Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą.

Zespół świetnie sprawdzający się „na żywo” grał koncerty m.in. z takimi legendami, jak Brygada Kryzys, Kryzys, Dezerter, UK Subs, Vibrators czy The Toasters.
Pod koniec 2007 r. Chupacabras został entuzjastycznie przyjęty również przez zagraniczną publiczności podczas koncertów w Belgii i we Francji.

W czerwcu 2010 r. utwór „Chupacabras are fine” z debiutanckiej płyty zespołu pojawił się na charytatywnej kompilacji „Rock 4 Life”, wydanej przez niezależną amerykańską wytwórnię Quickstar Production.

Obecnie na rynek trafia drugi krążek formacji , zatytułowany „Iluminacja”. Choć Krakowianie kazali czekać na niego aż 4 lata - słychać, że w czasie tej przerwy zespół nie próżnował.
Do rąk dostaniemy materiał przemyślany, doskonale zaaranżowany, o niebo lepiej zrealizowany od poprzedniego – wręcz przebojowy!
Agresywne riffy gitar, melodyjne chóry i chwytliwe refreny, to składniki muzycznej mikstury, przygotowanej przez muzyków. Dodatkowym smaczkiem tego koktajlu są lekko absurdalne, bardzo sarkastyczne i niebanalne teksty, autorstwa charyzmatycznego wokalisty, Pazura.
Panowie powracają z tym, co wychodzi im najlepiej, a czemu trudno przykleić jednoznaczną etykietkę, – czyli ze sporą dawką energetycznego czadu z pogranicza punk/HC.
Zespół konsekwentnie podąża raz obraną ścieżką, tworząc niewątpliwie własny, rozpoznawalny styl. Bez szablonowego łączenia punka z reggae, bez obowiązkowych przekleństw, bez ulegania aktualnym trendom, bez rutyny. Pozostawiając niedosyt i chęć ponownego odtworzenia płyty.
Całości dopełnia świetnie dopracowana grafika (by Farmer), podkreślająca anty-konsumpcyjne przesłanie zespołu..

„Iluminacja” to płyta dojrzała, stanowiąca dobrą propozycję dla odbiorcy bardziej wymagającego, szukającego czegoś więcej niż łojenie spod znaku „jabol punk”.
Pilotuje ją znany z fal eteru singiel „Kapitalna Rzecz”, za dystrybucję odpowiedzialna będzie firma Mystic Production. Premiera 19.07.2010.

Obecnie zespół promuje swój nowy utwór pt."NOC".

Grupy

  • Użytkownik nie posiada lub nie należy do żadnej grupy